Snina – mesto na starobylej ceste    

Oblasť Sniny a okolia je takým krajom, ktorý si dodnes uchoval veľa zo svojich pôvodných krás a tradícií. Tunajší kraj bol osídlený už v mladšej dobe kamennej, no prvá písomná zmienka o Snine je až z roku 1317, kedy nastala na tomto území tzv. valašská kolonizácia Ruthénmi – Rusínmi, pastiersko-roľníckym ľudom.

Mesto Snina ležalo na dôležitej obchodnej ceste z Uhorska do Haliče, vedúcej dolinou rieky Cirochy cez Ruské sedlo. Táto cesta bola známa pod názvom Ruská cesta – Porta Rusica. Nemým svedkom všetkých udalostí v tomto prekrásnom regióne je Sninský kameň, pripomínajúci kráľovskú korunu majestátne tróniacu na ladnej krivke tej časti Vihorlatského pohoria, ktoré starí Sninčania pomenovali Džel. Títo prirovnávali Sninský kameň k biblickej hore Sinai, na ktorej Boh odovzdal Mojžišovi Desatoro božích prikázaní na dvoch kamenných tabuliach. Možno je to len náhoda, no možno nie, ale aj Sninský kameň sa skladá práve z dvoch kamenných brál – Malého a Veľkého kameňa, ba dokonca aj v mapke Zemplínskej župy z minulého storočia je Sninský kameň označený názvom „Sinai“. Podobnosť nájdeme aj v označení pomenovania Sniny v starších prameňoch, kde sa uvádzajú názvy ako Szinna, Sinna, Senya.

Sninský kameň – vyvreninový andezitový útvar

V Snine sa vystriedali viacerí majitelia

Od roku 1321 boli pánmi Sniny Drugethovci. Tento významný rod pochádzajúci zo Salerna pri Neapole však v roku 1684 vymrel po meči. Približne v tomto období bol vybudovaný prvý, vtedy ešte drevený kaštieľ. Na jeho mieste dodnes stojí kamenný kašieľ, ktorý dala v roku 1781 postaviť grófka Terézia Zichyova-van Dernáthová, vnučka Žigmunda Drugetha. Po smrti grófky jej piati synovia v roku 1799 predali Sninu i s novým ešte nie celkom dokončeným kaštieľom Jozefovi Rhollovi, podnikateľovi z Gemera, ktorého potomkovia zveľaďovali tento kraj až do roku 1857. Za tento krátky čas sa postarali o vybudovanie železiarne v roku 1809 v Jozefovej doline. V ďalších rokoch bola v jej blízkosti vystavaná celá osada Jozefove Hámre (dnes Zemplínske Hámre), kde sa usádzali aj nemecké rodiny. Jozef Rholl, ktorý sa najviac pričinil o hospodársky rozvoj Sniny a okolia, postavil v Hámroch aj zlieváreň. V nej bola v roku 1841 odliata aj známa socha Herkula umiestnená na nádvorí kaštieľa, ktorá je dodnes nepísaným symbolom mesta. Od roku 1839 sa v Snine konali štyrikrát ročne tradičné jarmoky, ktoré znamenali rozvoj obchodu a remesiel. V čase hospodárskej krízy v roku 1873 železiarne úplne zanikli, život obyvateľov Sniny a okolia sa rapídne zhoršil a nastalo hromadné sťahovanie do USA, Kanady a západnej Európy.

Námestie v Snine

Región oživila železnica

Ďalšie čiastočné hospodárske oživenie regiónu však nastáva na začiatku 20-teho storočia, ktoré súviselo s výstavbou železnice z Humenného do Stakčína v rokoch 1909 – 1912. Táto umožnila rozvoj predovšetkým drevárskeho priemyslu. Územie regiónu bolo v 20. storočí priamym dejiskom dvoch veľkých vojen, ktoré priniesli zhoršenie životných podmienok pre tunajší ľud. Po prvej svetovej vojne bola postavená vo Vihorlatských vrchoch úzkokoľajová železnica na dopravu dreva. Cestné komunikácie boli budované v rokoch 1932- 1933. Hospodárskemu rozvoju napomáhala hlavne píla v Snine a železničná trať do Stakčína. Po vojne vznikla potreba opraviť zničené objekty a toho dôvodu bola v roku 1930 v Snine postavená tehelňa s trojsmennou nepretržitou prevádzkou.

V medzivojnovom období, keď Zakarpatská Rus patrila k Československu, bola Snina dôležitým mestom na obchodnej ceste smerom na východ. Idyla medzivojnového obdobia bola narušená len veľkými povodňami v rokoch 1920-1930. Po nej však prišla katastrofa oveľa väčšia – a síce druhá setová vojna, ktorá nadlho poznačila životy mnohých Sninčanov aj celé hospodárstvo mesta i jeho okolia. Po vzniku Slovenského štátu od r. 1939 východná časť okresu Snina patrila Maďarsku. Dňa 25.11.1944 bolo mesto oslobodené a postupne sa opäť spamätávala píla, tehelňa a ďalšie podniky, aby zabezpečili obnovu celého okresu. V roku 1950 bol vybudovaný najväčší priemyselný strojársky podnik Vihorlat. Dnešná moderná Snina je domovom pre 20 468 obyvateľov. Katastrálne územie Sniny sa rozprestiera na rozlohe 5861 ha. Napriek svojmu veku (prvá pís. zmienka z roku 1317) je mestom mladých, v ktorom svorne žijú občania slovenskej, rusínskej, ukrajinskej a iných národností. Mnohí návštevníci mesta a okolia sú milo prekvapení, čo všetko toto mesto poskytuje, ako sa z roka na rok mení.

K trojici najlepších produktov cestovného ruchu Prešovského kraja patrí  biokúpalisko Sninské rybníky
 

Okolie Sniny je skvostom Európy

Mesto Snina (216 m n. m.) sa svojou polohou nachádza v severovýchodnej časti Slovenska, v najvýchodnejšej časti Prešovského kraja. Je súčasťou Horného Zemplína a celý okres Snina zo severu hraničí s Poľskom, východnú hranicu tvorí Ukrajina, z juhu susedí s okresom Sobrance, zo západu s okresom Humenné. Snina a okolie Sniny je známe vďaka svojej odľahlosti a neporušenosti, je skutočným skvostom Európy. Tento najvýchodnejšie situovaný región na Slovensku je medzníkom dvoch svetových kultúr – rímskej a byzantskej. Mesto leží na trase Strážske – Humenné – Snina – Ubľa, ktorá pokračuje až na hraničný prechod s Ukrajinou. Kvalitu a bezpečnosť cestnej dopravy zvýšilo vybudovanie kruhového objazdu v meste. Železničná doprava v regióne je zabezpečená železničnou traťou miestneho významu Humenné – Snina – Stakčín. V meste pôsobí tu štrnásť kultúrnych telies, ktorých činnosť je zameraná na slovenský folklór a moderný tanec a trinásť športových klubov. Pre športové vyžitie slúži športová hala a mestský štadión.

Znamenitá a zatiaľ nenarušená príroda

Prírodné bohatstvo a kvalitné, pomerne nenarušené životné prostredie, je pre mesto aj celý región veľkým potenciálom pre rozvoj rekreácie a cestovného ruchu. V meste pribúdajú nové zariadenia cestovného ruchu, skvalitňuje a rozširuje sa ponuka ubytovania, stravovania aj možnosti kultúrneho a športového vyžitia návštevníkov mesta a jeho okolia. Sninské rybníky s Biokúpaliskom Sninské rybníky, vzdialené 3,5 km od mesta, zabezpečujú prímestskú rekreáciu obyvateľom Sniny i návštevníkom zo širšieho okolia. Táto rekreačná oblasť má predpoklady pre celoročné využitie, v súčasnosti je však zameraná hlavne na letné obdobie. Biokúpalisko Sninské rybníky získali v roku 2010 novú tvár – pôvodné bazény boli prestavané na prírodný kúpací biotop. Ubytovacie zariadenia rôznej kvality a vybavenosti sa nachádzajú nielen v meste ale aj jeho okolí. Okrem ubytovacích a stravovacích služieb sú tu výborné športovo-relaxačné a oddychové možnosti.

Kalvária v Snine s kaplnkou Sedembolestnej Panny Márie

Tri viery v jednom meste

V meste sa nachádza pravoslávny chrám (1986), gréckokatolícky chrám (1992) a rímsko-katolícky kostol z r. 1751. V rímsko-katolíckom kostole sa nachádza najväčšia plastika Krista na Slovensku z roku 1998 od Svetozára Ilavského. V parku pred kostolom sa nachádzajú pamätníky z prvej a druhej svetovej vojny. Na cintoríne je klasicistická kalvária z r. 1847. V katastri mesta je jeden cintorín z prvej svetovej vojny so 130-timi pochovanými vojakmi a jeden židovský cintorín. Obľúbeným navštevovaným miestom v Snine je Galéria Andrej Smolák. Galéria organizuje výstavy slovenských i zahraničných umelcov. Od roku 1993 organizuje medzinárodné výtvarné festivaly a v r. 2002 začala budovať galériu monumentálnej sochárskej tvorby.

Kostol Povýšenia sv. Kríža v Snine s najväčšou plastikou Ježiša Krista na Slovensku od Svetozára Ilavského
Vzácne zubry hrivnaté chované vo voľnej prírode
Vzácna rastlinka (Hladomor ružový) nachádzajúca sa v blízkom národnom parku Poloniny
 

Štefan Dlugolinský

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?