Smršť na východe Slovenska

V Prešovskom a Košickom kraji vyhlásili pre počasie celkovo 25 mimoriadnych situácií. Silný vietor sprevádzaný dažďom, ktorý zasiahol v pondelok východné Slovensko, spôsobil rozsiahle materiálne škody na majetku obyvateľov, infraštruktúre a dopravných sieťach. Informoval tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR.

V Košickom kraji bola vyhlásená mimoriadna situácia v meste Gelnica a ďalších šiestich obciach okresu Gelnica. V Prešovskom kraji vyhlásilo mimoriadnu situáciu 18 obcí a miest. V jednom prípade, a to v obci Svinia, bol vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity, dôvodom je vytvorenie hatí na priepustoch potoka Malá Svinka. V Košickom kraji je mimoriadna situácia z dôvodu veternej smršte vyhlásená v obciach Gelnica, Margecany, Jaklovce, Helcmanovce, Prakovce, Kluknava a Mníšek nad Hnilcom. V Prešovskom kraji vyhlásili mimoriadne situácie starostovia a primátori v mestách a obciach Prešov, Svinia, Svidník, Lužany pri Topli, Šarišské Michaľany, Kračúnovce, Dubinné, Beloveža, Poloma, Ďurďoš, Kojatice, Hankovce, Gregorovce, Vlača, Kručov, Župčany, Drienica a Lúčka.

„Počas víchrice vietor najčastejšie spôsobil pády stromov na rodinné domy, komunikácie a vedenia elektrických a telekomunikačných sietí. Silný nárazový vietor však v niektorých prípadoch poškodil strechy budov vrátane materských a základných škôl, rodinných domov či bytoviek, vyvracal stromy a spôsobil výpadky elektrickej energie,“ priblížil rezort vnútra.

Veterná smršť narobila škody aj v Gelnici

Odbor krízového riadenia Okresného úradu v Gelnici aktuálne zabezpečuje materiál na prekrytie striech a ďalšie potreby v rámci záchranných prác. Ministerstvo podotklo, že meteorologická a hydrologická situácia sa podľa aktuálnych správ stabilizovala. Záchranné zložky aj samosprávy pokračujú v odstraňovaní následkov víchrice a zabezpečovaní pomoci pre postihnuté územia.

Mesto Gelnica sa spamätáva po pondelkovej silnej búrke so silným vetrom. Mesto informovalo o mimoriadne veľkých materiálnych škodách po pondelkovej (7. 7.) ničivej veternej smršti. Vypísalo preto verejnú zbierku na pomoc všetkým poškodeným obyvateľom.

„Materiálne škody sú obrovské,“ uviedlo mesto na sociálnej sieti. Vietor strhol z bytového domu celú strechu a odtrhnutá konštrukcia následne zdemolovala autá. „Máme hlásené aj ďalšie odtrhnuté strechy. Poškodené sú aj obe materské škôlky – na jednej strecha, v druhej záhrada a plot. Podľa predbežných odhadov je poškodených takmer 400 obyvateľov a obyvateliek nášho mesta a okolia,“ uviedlo mesto k zbierke. Škody bude samospráva vyčíslovať v priebehu nasledujúcich dní. V Gelnici vyhlásili v pondelok podvečer krízovú situáciu. Mesto oznámilo, že v utorok budú mestský úrad, knižnica a múzeum zatvorené. „Zamestnanci úradu budú pomáhať pri odstraňovaní následkov veternej smršte. Zároveň vás chceme požiadať o trpezlivosť ohľadom elektrickej energie, na ktorej opätovnom obnovení sa intenzívne pracuje v celej doline,“ oznámilo mesto.

Primátor Gelnice Dušan Tomaško sa poďakoval všetkým, ktorí po ničivej smršti pomáhajú. „Budeme sa snažiť pomôcť všetkým, ktorí sú poškodení. Dnes som zažil, ako spolu dokážeme zmeniť veci k lepšiemu,“ napísal v noci na utorok na sociálnej sieti. Opäť sa ukázalo, že v ťažkých chvíľach sa Slovensko spojí, aby pomohlo. V zbierke pribúdajú dojímavé odkazy od ľudí, ktorí finančne pomáhajú obyvateľom, ktorých zastihla ničivá búrka. „Spolu všetko zvládneme, je veľa dobrých ľudí ochotných pomôcť. Sme s vami, Gelnica,“ napísala Ildikó. Mnohí Slováci prispievajú, aj keď sami nemajú veľa. 

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) a členovia dobrovoľných hasičských zborov zasahovali pre poveternostnú situáciu od pondelka rána (7. 7.) do utorka rána celkovo 487 ráz. O situácii informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Zuzana Geguššová.

Najviac zásahov evidujeme v Prešovskom kraji, kde bola pomoc hasičov potrebná až 254-krát. V Košickom kraji evidujeme 147 zásahov, v Banskobystrickom kraji 34 zásahov. Na ostatnom území Slovenska sme zaznamenali nižší počet zásahov, a to v Trnavskom kraji 18 zásahov, Žilinskom kraji 11 zásahov, Trenčianskom kraji desať zásahov, Bratislavskom kraji osem zásahov a Nitrianskom kraji päť zásahov,“ priblížila. Zásahy súviseli najmä s odstraňovaním popadaných stromov z cestných komunikácií, chodníkov či elektrických vedení. Rovnako aj s odstraňovaním naklonených stromov, ktoré ohrozovali premávku, či uvoľnených plechov na strechách rodinných domov. Zásahy sa týkali aj odčerpávania vody zo zatopených priestorov.

V Hanušovciach nad Topľou sú po búrke škody aj na kultúrnych pamiatkach

V Hanušovciach nad Topľou pokračujú v odstraňovaní škôd po silnej búrke so silným nárazovým vetrom, ktorá zasiahla mesto v pondelok (7. 7.) večer. V meste bola vyhlásená mimoriadna situácia. Ako pre TASR uviedol primátor Štefan Straka, vietor spôsobil rozsiahle škody aj na národných kultúrnych pamiatkach.

Mestská polícia v Prešove eviduje po búrke 55 nahlásených podnetov od občanov

Na Mestskom úrade v Prešove v utorok ráno opäť zasadal krízový štáb. Záchranné práce po pondelňajšej (7. 7.) búrke spojenej so silným nárazovým vetrom trvali podľa hovorcu mesta Michala Hudáka až do neskorých nočných hodín. Mestská polícia Prešov eviduje 55 nahlásených podnetov od občanov, pričom posledné hlásenia zaznamenala tesne pred polnocou. Záchranné práce naďalej pokračujú, pomáhajú aj vojaci. „Na území mesta Prešov je viacero polámaných a poškodených stromov a poškodené je aj dopravné značenie – na uliciach Pražská, Októbrová, Jána Pavla II. a na Sídlisku II. V nasledujúcich hodinách budú správcovia cestných komunikácií na území mesta Prešov vykonávať kontrolu dopravného značenia a čistenie komunikácií, ako aj kanalizačných vpustí,“ uviedol Hudák.

Aktuálne sú v meste Prešov odstavené všetky striekajúce fontány, pre verejnosť sú zatvorené cintoríny a uzavretý je aj celý areál prírodného kúpaliska Delňa. „Zatvorené sú aj verejné toalety na Floriánovej ulici. Poškodené sú dreviny v Panskej záhrade a v ďalších parkoch na území mesta, preto žiadame občanov, aby sa parkom nateraz vyhýbali a neprechádzali v tesnej blízkosti stromov, vzhľadom na to, že hrozí riziko ďalšieho nalomenia konárov či padnutia poškodených stromov,“ zdôraznil Hudák.

Ako doplnil, Slovenský hydrometeorologický ústav vydal na utorok pre okres Prešov výstrahy 1. stupňa pred búrkami. „Žiadame preto obyvateľov, aby sa v čase vyhlásených meteorologických výstrah zdržiavali v interiéri, zabezpečili si podľa možností majetok umiestnený vonku (napríklad záhradný nábytok, kvetináče, okrasné predmety), vyhýbali sa miestam, na ktorých hrozí pád konárov, stromov či elektrického vedenia a rešpektovali výstrahy a pokyny záchranných zložiek,“ dodal Hudák. V prípade odstraňovania mestských drevín zo súkromného pozemku je podľa neho potrebné uložiť zvyšky týchto drevín na viditeľné miesto, aby ich mesto mohlo upratať a odviezť. Je však potrebné dbať na vlastnú bezpečnosť a na to, aby dreviny neprekážali v premávke či na chodníkoch.

Štefan Dlugolinský

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?